Páni politici, nelepte sa na úspešných športovcov

Autor: Jana Vaculová | 20.8.2016 o 11:57 | Karma článku: 7,43 | Prečítané:  1999x

Nepoznám nikoho, kto by neželal úspech slovenským športovcom na Olympiáde v Riu. Všetci prežívame ich súboje a očami prilepenými na displejoch a plátnach  posúvame našich dopredu. Hoci často iba na diaľku, možno o to intenzívnejšie

Neobdivovať Mateja Tótha sa snáď ani nedá. Tento húževnatý chalan, ktorému vyžaruje z tváre radosť z toho, čomu zasvätil svoj život,  sa stal  slovenským symbolom, podobne ako Peter Sagan.  Ladislav a Peter Škantárovci či Matej Beňuš sa v súčasnosti pridávajú do tejto málopočetnej siene aktuálnych slovenských športových hrdinov. Svetové úspechy v športe neprichádzaú len tak znenazdajky. Asi by bolo nosením dreva do lesa začať rozprávať o tom, koľkej obety, odriekania, zápalu, ctižiadostivosti a ešte ďalších vzácnych ľudských predností stojí za cestou k vytýčenému cieľu byť najlepší.

Toto všetko vieme všetci. Všetci však nemôžme a ani nechceme byť olympijskými víťazmi. Objavujeme iné dimenzie a naše ciele zameriavame na iné méty. A potom tu máme ešte jednu skupinu húževnatých vytrvalcov. Tiež si stanovili svoje vysnívané méty. Nehovorím  o  nikom inom, ako sú slovenskí predstavitelia verejného života, lepšie známi pod označením takzvaní "politici" Pri viditeľnejšom úspechu slovenského športovca nevynechajú jedinú príležitosť zvečniť svoju usmiatu tvár v objatí s úspešnými športovcami. Ani neviem, či je to tak smiešne, alebo tak zúfalé.

Každopádne, je obrovsky plytké, keď politik upozorňuje na seba priživovaním sa na litroch vydretého potu úspešného vrcholového športovca. My všetci totiž obdivujeme veľkých športovcov. Dokonca mnohí z nás túžia po autogramoch či rôznych iných autentických stopách s talentovanými a vytrvalými. Nefotíme sa však s nimi preto, aby si o nás iní mysleli, že akí sme my super. V tom je rozdiel medzi skutočným fanúšikom a politickým fanúšikom. Čo tak radšej pravidelne verejnosti odpočtovať, čo ktorý politik urobil za svoje verejné pôsobenie pre zlepšenie podmienok rozvoja športu a telesnej kultúry u detí a mládeže na Slovensku? Tam by sa už asi úsmevy v objatí talentovaných detí vylúdili pomerne ťažšie.

Stovky detí s talentom začnú, ale za čas nemôžu pokračovať v rozvoji svojej výnimočnosti len preto, že rodičom chýbajú na podporu takéhoto dieťaťa peniaze. Nedostupnosť v tomto ohľade je naozaj veľmi nespravodlivá., nie však neredukovateľná. Ak by sa vytrvalcom s označením politik naozaj chcelo. Aj na Slovensku totiž môže z talentu vyrásť  svetová športová špička. To už vieme. Nie však zásluhou tých, ktorí sa venujú športovcom len vtedy, keď im na krku visí olympijské zlato. S radosťou však môžeme konštatovať, že v našej krajine skôr, ako pred vytrvalým politikom, snímame klobúk pred pred vytrvalým olympionikom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Mal Kočner Glváča na diaľkové ovládanie?

Zsuzsová s Glváčom je možno podobná schéma ako Trošková u Fica.


Už ste čítali?