Pravdu či lož ?

Autor: Jana Vaculová | 15.1.2017 o 11:23 | (upravené 15.1.2017 o 13:01) Karma článku: 5,68 | Prečítané:  954x

Klamať alebo hovoriť pravdu? Pri tejto otázke sa väčšina z nás ani nepozastaví. Samozrejme, že chceme pravdu. Čo to ale tá pravda v skutočnosti je?

Pohľadov na zmysel slova pravda existuje mnoho. Pravdu možno posudzovať z pohľadu vedca biológa, z pohľadu psychológa, historika, chirurga, bežného smrteľníka a mnohých ďalších pohľadov.

Hovorí sa: "Každý má svoju pravdu" alebo "Pravda je len jedna". Už len v týchto dvoch tvrdeniach vidíme  základný rozpor a zložitosť s akou treba k pravde pristupovať. Nie je však tento rozpor iba zdanlivý?

Havlovo : Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí - sa stalo terčom kritiky, posmechu, prejavom naivity, dokonca dalo vzniku paradoxne viac menej posmešného označenia pravdoláskar. A to všetko v čase, keď sa nevieme dovolať pravdy na rôznych frontoch. Čo teda vlastne chceme: pravdu či lož, lásku či nenávisť?

Súčasnosť neželá slušnosti. Dokonca neželá ani známemu: Čo hovorím, to žijem. Práve naopak, stále intenzívnejšie a viditeľnejšie akceptujeme : Vodu kázal, víno pil.

Nikto z nás nemôže tvrdiť, že nikdy v živote nezaklamal. Klamstvo ide akosi ruka v ruke s komunikáciou. Komunikácia nám umožňuje jednak sociálne spojenie a súčasne manipuláciu iných. Komunikácia nás spája a súčasne rozdeľuje . Dôvodom môže byť nerovnováha pomeru pravdy a klamstva v komunikovaní informácií. Keďže komunikácia je jednou z foriem manipulácie, nemožno sa spoliehať, že lož sa dá z nás vyplieniť. Nedá. Problémom je však práve pomer a intenzita komunikovania pravdivých informácií ku klamstvu.

Ako často si len sťažujeme na chaos v informáciách. Vraj si mnohí už nevedia ani vybrať, čomu veriť a čomu naopak nie. Všetko znie až neuveriteľne reálne. Pravda aj lož.

Zvláštnosťou je, že práve klamstvu sa prisudzujú atribúty, ktoré sú v rozpore s poslaním slova klamstvo, lož. Všetci sme už počuli o tzv. milosrdnej lži alebo o spravodlivej lži.

A tu sa opäť vrátim na začiatok. Má každý svoju pravdu? alebo Pravda je len jedna? Aj jedno aj druhé tvrdenie sú v skutočnosti správne a pravdivé.  Každý z nás má predsa svedomie, dokonca ak kriminálnik ho má. A jedinou našou spoločnou pravdou je práve naše svedomie. Je to ten vnútorný hlas, ktorý Ti našepkáva, či hovoríš pravdu alebo manipuluješ klamstvom. Typickým príkladom prítomnosti svedomia v každej ľudskej bytosti je malé dieťa. Aj ono totiž vycíti, či urobilo dobre alebo  zle, bez toho, aby sme ho to naučili. Dieťa nás iba skúša, ako my " skúsenejší"  na jeho konanie zareagujeme.

P.S. Škoda, že najväčší priestor na manipuláciu klamstvom nechávame slovenským pseudopolitikom. Tiež nás totiž skúšajú, pokiaľ vydržíme a odkiaľ už nie. Alebo máme ešte stále málo zručností odlíšiť v politike klamára od toho, ktorý to s nami myslí naozaj dobre? Ako kto.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Real Madrid vyhral Ligu majstrov aj po tretí raz v rade

Po veľkej chybe gólmana Liverpoolu vyrovnal Mané, Real znova vyhráva po Baleových nožničkách a ďalekonosnej strele.

AUTORSKÁ STRANA BORISA VANYU

Prečo sa na malom ostrove strieľalo aj po nemeckej kapitulácii

Zabíjajme, lebo aj tak nás zabijú.

SPIŠ KORZÁR

Po prietrži mračien ostali popradské ulice pod vodou

Počasie dalo v sobotu Tatrancom opäť zabrať.


Už ste čítali?