Spolu nám to beží

Autor: Jana Vaculová | 11.4.2017 o 21:11 | Karma článku: 5,71 | Prečítané:  621x

Nikoho netreba extra presviedčať o tom, že šport spája naprieč generáciami, naprieč národmi, naprieč rasami, naprieč politickými názormi, naprieč bohatstvu či chudobe. Pohybom  v globále všetko začína a jeho zástavou všetko končí.

V priebehu dvoch po sebe nasledujúcich víkendov Bratislavu a jej blízke okolie zaplavilo nielen vzácne jarné aprílové slniečko, ale predovšetkým tisícky nadšených vyznávačov bežeckej závislosti. Keďže sa akosi so všetkou skromnosťou i ja rátam k rekreačným bežcom, tiež som sa postavila na štart ČSOB Birell Desiatky ako aj jubilejného 70. ročníka Národného behu Devín- Bratislava. Zabehnúť 10  či zhruba 12 kilometrov nie je až taký problém ani pre netrénovaného nadšenca. Ak ovšem nepokukáva po medailovom umiestnení, či zlepšení si svojho osobného rekordu. Beh je fajn, hoci asfaltový povrch neveľmi praje zdraviu našich kĺbových puzdier.

Čo je však na bežeckých "masovkách" najkrajšie, je sila spolupatričnosti. V žiadnom prípade nechcem vynášať beh na piedestál slávy nad ostatné športové disciplíny. Napokon sama holdujem aj iným športom. Jedno top však nemožno behu uprieť. Naraz, v tom istom čase, na tom istom mieste v ňom môže štartovať aj niekoľko tisíc  profi či rekreačných športovcov v najrôznejších kategóriách. Atmosféru takýchto pretekov treba jednoducho zažiť. Nemusíme cestovať ďaleko, veď naša pekná krajina je od východu na západ takmer dohoditeľná kameňom. Na štarte stoja všetci: ženy, muži, deti, tímy v rovnakých tričkách: firemných, politických, záujmových. Pestrosťou farieb to na takom podujatí len tak žiari. Variáciami športových i tých menej športových kostýmov tiež. Ľudia si jednoducho užívajú. Každý po svojom a pritom viditeľne a slušne.  Napriek rozmanitosti vo všetkom. Aj  takouto organizáciou tak skvelých bežeckých podujatí, akými boli v uplynulých dvoch víkendoch spomínané, nebojím sa povedať, bežecké sviatky. Áno, aj tak sa dá spájať svet. Nie je predsa samozrejmosťou, že  sa tisíce ľudí  vychystá na štart behu, hoci jedinou odmenou môže byť "iba" pamätná medaila na pretek. V tom je obrovská sila a odkaz takýchto a podobných bežeckých podujatí. Ako magnetom dokážu organizátori pritiahnuť davy ľudí od výmyslu sveta, s cieľom pre radosť si zabehnúť s ostatnými. Len tak. Bez nároku na odmenu, honorár. Bez nároku na sľuby, na výhody. Žiadna manipulácia, iba radosť z toho, že sa môžeme spolu hýbať. Športom sa ľudia obdarúvajú. Nešetria úsmevmi, povzbudeniami, dobrou náladou, prosto radosťou zo základu života a zdravia - pohybu .

Je fantastické tiež zažívať, ako rodiny povychádzajú po trati pred svoje domy a nadšene povzbudzujú bežcov hoci len buchotom na vedrá či posilnia bežcov čerstvou vodou v pohárikoch. Robia to zadarmo, len tak. Z pocitu spolupatričnosti a zmyslu ľudského bytia - pomôcť - keď môžem, pomôcť - lebo chcem.

P.S. Vďaka organizátorom ČSOB Bratislavského maratónu 2017 a 70. ročníka Národného behu Devín- Bratislava. A tiež všetkým, ktorí sa akokoľvek podieľali na našom zážitku a my bežci o nich ani netušíme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?