Dodržiavanie pravidelnej stravy zdravých a nemocných po slovensky

Autor: Jana Vaculová | 8.2.2018 o 20:35 | (upravené 8.2.2018 o 20:44) Karma článku: 5,53 | Prečítané:  1561x

Poznáte to, ako sa máme všetci pravidelne stravovať, keď chceme byť zdraví? Tak u nás sa k zdraviu prispieva napríklad takto:

Nesledujem politické dianie na Slovensku a nie som členkou žiadnej politickej strany. A úplne bez rozpakov a najmenšieho zaváhania hovorím, že nikdy ani nebudem. Stačilo raz a skúseností mám dosť do konca života, či bude trvať ešte chvíľu alebo rovno aj 50 rokov.

Asi aj  preto sa mi len z diaľky dostala do ucha nejaká správa o elektronizácii v zdravotníctve. Ale úprimne, ani nechcem vedieť viac detailov na túto tému. Zavádzanie elektronizácie v bordeli je ako stavanie snehuliaka na rozhorúčenej platni.

Áno, nič iné ako označenie bordel ma  v súvislosti s naším zdravotníctvom ani nenapadá. Dnes som o 6:00h prišla na Národný onkologický ústav. Vystála som si rad na odber krvi. Zvykli sme si stáť v radoch. Za komunistov na banány, dnes sa ochotne postavíte do zástupu, aby ste si ťukli na displej automatu, ktorý Vám vytlačí lístoček s poradovým číslom na odber krvi. Skôr však, ako sa postavíte do tohoto radu, musíte mať žiadanku na odber. Sestra Vám vystaví žiadanku najskôr o 7:30h. Vtedy jej začína pracovná doba. To je ok.  Zároveň sa však presne o 7:30h otvoria presklené dvere, za ktorými stojí vytúžený automat s displejom na odber. Tí čo majú ambulanciu najbližšie ku dverám majú šťastie. Logicky musíte najskôr navštíviť sestru, aby ste získali žiadanku k odberu a potom rýchlo / teda podľa vašej najrýchlejšej možnosti, ktorú vám určila diagnóza onkopacienta / putovali čo najbližšie k displeju, ktorý vám udáva poradové číslo na odber krvi. Niekedy máte číslo 40, inokedy 140. Toto je postup jednej kategórie pacientov o odber krvi na onkológii v Bratislave. Ďalšia kategória onkologických pacientov sa síce o 7:30h priblíži  po otvorení presklených dverí k displeju automatu dovtedy uzamknutého za presklenými dverami. Ale. Za displejom narazí na ďalšie zatvorené presklené dvere. Tieto  dvere opäť pacienta zastavia. Pacienti pozerajú raz za presklené dvere číslo dva a inokedy sa obzerajú  závistlivo na pacientov, ktorí pomaličky prichádzajú k displeju automatu a ťukajú do obrazovky, aby si vyzdvihli svoje poradové číslo na odber krvi. Je 8:00h a  dvere číslo dva sa otvárajú. Prúd čakajúcich pacientov sa vrúti za ne, a páli ku dverám sestry svojho lekára, aby aj on dostal svoju žiadanku na odber a mohol si ísť ťuknúť na displej a konečne sa tak dopracovať k svojmu poradovému číslu. Títo pacienti môžu mať tiež rôzne čísla. Od 50 aj do 200 a kľudne aj viac.

Po odbere krvi každý pacient odchádza čakať ku dverám svojho lekára na vyšetrenie, kvôli ktorému vlastne dnes prišiel. Onkologický pacient je pokojný. Sadá a čaká, a čaká, a čaká, a čaká.... Páni doktori pomaly prichádzajú a odchádzajú. Raz na vizitu, inokedy na obed, inokedy nevedno kam, Nezazlieva im to nikto, sú to samozrejme tiež iba ľudia a robia náročnú robotu. V každej jednej profesii sme, ako naši českí bratia povedia : aj takoví aj makoví.

A onkologický pacient  stále pokojne čaká. Čaká v rade, čaká na žiadanku, čaká na lekára.  Čaká na....Ale má čakať celý deň onkologický pacient aj na funkčnú elektronizáciu ?

Otázka hlúpa, ale realita na Slovensku ešte hlúpejšia.

Dnes, 8.2. 2018 sa totižto po odbere krvi  najdlhšie čakalo nie na lekárov, nie na liečbu, ale na spustenie padnutého elektronického systému. Bez funkčnej elektronizácie dnes lekár netuší, aké parametre vykazuje vaša vzorka krvi, akú liečbu vám treba namiešať. Bez funkčnej elektronizácie môžte na onkológii akurát tak čakať. A tak pacienti dnes na Národnom onkologickom ústave čakali od 7:30 do 14:15h, kým sa podarilo obnoviť elektronický systém. Tí, ktorí boli z Bratislavy, boli poslaní domov, cezpoľných rýchlo povybavovali do 14:50h.

Uznáte, že nie je adekvátnejšieho pomenovania dnešnej skutočnosti na Národnom onkologickom ústave v Bratislave ako bordel.

Bez toho, aby sa týmto naozaj vážne chorým ľuďom niekto čo i len ospravedlnil, nebodaj im všetkým rozdal po jednej bagete či jabĺčku, bez toho, aby sa im aspoň snažili zabezpečiť skorší odvoz, bez štipky ľudskosti nechali dnes onkopacientov na Národnom onkologickom ústave v Bratislave všetkých čakať celý boží deň na nič.

Páni zodpovední, môžte sa hanbiť. A ja vám želám naozaj pevné zdravie v tejto zlodejskej krajine.

Pomáhajte, všetkým. Aj tým, ktorí neodpracujú v tejto krajine ani ň, vytvárajte luxus väzňom, snažte sa byť voňaví a pekní s vašimi trápnymi frázami pred kamerami a hlúpymi a ešte hlúpejšími tlachmi v parlamente. Onkologického pacienta už neoblafnete ničím. Jedine, čo keby ste  tak skúsili o každodennej pravidelnej strave prospešnej zdraviu a predchádzajúcej onkologickým ochoreniam? Nejakou takouto propagandou to všetko kedysi začínalo....Niektorí pamätníci na parlamentných stoličkách dnes, si možno ešte spomenú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?